Navigace

Kalendář

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Mobilní aplikace

 

mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

google-play-downloadapp-store-download

 

Jídelní lístky

MAPOTIP

Interaktivní mapa Studené

Interaktivní mapa

Řešení životních situací

životní situaceJak vyřídit běžné životní situace

životní situace

Na našem úřadě využijete služby

CZECHPOINT

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 31
DNES: 788
TÝDEN: 3233
CELKEM: 1411898

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Čertovo sedlo


ČertMezi Studenou a lesem Bukovicí je skalnatý vršek zvaný Klimbort. Je tam skupina velkých kamenů obklopených dorůstajícím houštím břízek, jalovce a jehličnanů. V jednom z velikých kamenů je prohlubenina ve  tvaru sedla. Vytlačil prý ji tam sám čert a proto se tomuto návrší říká také Čertovo sedlo.

Když se oddělovalo telčské panství od hradeckého, připadla Studená k  Telči. Hradecký pán toužil mít aspoň studenský zámek s pivovarem v  Hradci. Jak to ale zařídit? Tato myšlenka ho stále pronásledovala.

Jednou páni hráli v karty a jeden ze spoluhráčů prohlásil, že jeho přání splní a studenský zámek bude do rána v Hradci. Až to vykoná, přijde si pro odměnu. Teprve, když odcházel, všimli si hráči, že ten chvástavý host je přestrojený čert. Kulhal a měl místo jedné nohy kopyto.

Brzy na to se strhla veliká bouře, když čert započal svoje dílo. Několikrát obhlédl celý kraj, aby mu nic nestálo v cestě. Unaven usedl na velký kámen nad Studenou, aby si ještě vše dobře promyslel. Čekal také až městečko ztichne a usne. Kolem vonělo čertovo kvítí, zvláště jalovčí a bodláčí. Oddychoval, přemýšlel až začal klímat a nakonec tvrdě usnul.

Spal, spal až kohoutí zakokrhání ho probudilo. Ulekl se. Rychle vyskočil, ale bylo pozdě! Nad Farským vrškem už vycházelo slunce. Vztekle zafuněl, roztočil se v divé vichřici, až v Bukovici stromy praskaly a zmizel.

Zámek i pivovar zůstaly na svém místě ve Studené. Do kamene, na kterém celou noc spal, vytiskl čert zadní část svého mohutného těla. Až půjdete ze Studené do lesa Bukovice, můžete si na tom kameni odpočinout a  rozhlédnout se po Studené a jejím pěkném okolí.