Navigace

Kalendář

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Mobilní aplikace

Mobilní aplikaceGoogle PlayApp store

Jídelní lístky

Interaktivní mapa Studené

Interaktivní mapa

Řešení životních situací

životní situaceJak vyřídit běžné životní situace

životní situace

Na našem úřadě využijete služby

CZECHPOINT

Pro odběr RSS kanálů Obce Studená zkopírujte odkaz do vaší RSS čtečky

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 14
DNES: 697
TÝDEN: 1596
CELKEM: 1020344

LANGUAGEs

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

U křížeKrizPo levé straně silnice u staré cesty z Horního Pole do Studené stojí ve stráni starý kříž s pěkně upraveným žulovým podstavcem. Praskliny v  kameni svědčí o jeho stáří. Cesta kolem tohoto kříže se jmenuje "Umrlčí".

Chodily po ní pohřební průvody ještě potom, když už byla postavena silnice. Než rakev se zemřelým opustila vesnici, zastavoval zde průvod a  jeden z občanů pronesl "vejpros": "Prosím vás jménem zesnulého, jestli vám kdy ublížil, abyste mu odpustili." Tak se ptal se stupňovanou naléhavostí po třikráte. Sbor občanů odpovídal: "Odpusť mu Pánbu!" Věřilo se, že i největší zatvrzelec odpustí, aby zemřelý došel pokoje.

K tomuto kříži váže se i stará pověst o lakomém sedlákovi, který vlastnil lány polí kolem. Jen dřel a sháněl. Od rána do noci celý týden, ba ani ve sváteční dni si nedal pokoje. Čeládku nutil do práce i v  neděli. Však odcházeli mnohdy ze služby, aniž vyčkali Nového roku, kdy se služby měnily.

Byly Velikonoce a na Velký pátek měl sedlák, největší pilno. "Je třeba vozit hnůj a zítra orat", řekl sedlák ženě a čeledi. Žena odporovala: "Však víš, že bys orat neměl, protože na Velký pátek a Bílou sobotu se nemá hýbat zemí." Sedlák však na její řeči nedbal.

Rychle jezdil s fůrami hnoje, který čeleď na dvoře nakládala. Potom však přiběhli koně s potrhanými postraňky, bez vozu a bez hospodáře. Splašili se, sjeli z příkré stráně a hospodář zůstal pod vozem mrtev.

Pohřbili ho, ale v místech neštěstí bylo slyšet v noci divné vzdychání. Rodina tam nechala postavit kříž, aby jeho vina byla usmířena. Umrlčí cesta Hůrkou je nyní opuštěna a průvody se loučí u  kříže, který je postaven při silnici na konci katastru obce.

Vyvýšený starý kříž zůstal jako triangulační bod v mapách a plánech. Také jej navštěvuje každoročně skupina koledníků před velikonočními svátky, když s řehtačkami a klapačkami obcházejí ves. Třikrát obejdou kříž s říkankou: "Lidi nevěrní, hříšníci černí, kopali jámu, Ježíši Pánu, aby ho jali, ukřižovali, na Velký pátek do hrobu dali, na Bílou sobotu zmrtvých vstal." A znovu spustí zvučná náhrada zvonů "odlétlých" do Říma. Potom je tu zase ticho, jen rozkvétající šeřík, který kříž divoce odepíná, tiše ševelí, jako by šeptal staré zkazky.